Týranie zvierat

Autor: Katarína Džubáková | 18.7.2014 o 10:48 | Karma článku: 6,42 | Prečítané:  908x

V posledných rokoch sa v našej spoločnosti rozmáha nový spôsob týrania zvierat. Predovšetkým sa to týka psíkov. Mnoho ľudí o tom ani netuší a aj práve preto som sa rozhodla napísať o tomto probléme. Ani ja sama som o tom donedávna nič nevedela.

Hovorím o veľkom a veľmi nehumánnom spôsobe rozmnožovania psov. O tom, ako sa ich majitelia snažia využiť na to, aby zarobili a je im úplne ukradnuté to, čo môžu svojmu psíkovi spôsobiť. Ani ja som nechápala rozdiel medzi "papierovým" a "nepapierovým" psíkom. Myslela som si, že je to ako so značkovým oblečením, proste sa mu niekedy pripisuje príliš veľká hodnota, ktorú niekedy nemá. Myslela som si, že papierové psy predstavujú značku a tie bez nich sú obyčajné, bežné psíky a nepociťovala som medzi nimi žiaden rozdiel. Ale mýlila som sa. 

Práve psík bez papierov, ktorého si kupujete od chovateľa, je vo väčšine prípadov chudáčik, ktorý prišiel na svet iba z dôvodu zisku. Jeho majiteľ sa nestará o to, či psík bude trpieť chorobami, či skrížil správnu fenku so správnym psíkom, nestará sa o zdravie svojej feny, nerieši to, že sa z nej stáva stroj na rodenie šteniatok. Pred očami má iba bankovky, peniažky, za ktoré si kúpi hlúposť, ktorú možno vôbec nepotrebuje, ale jeho chamtivosť ho núti správať sa ako tyran. Takto nám mesiac čo mesiac pribúda na svete mnoho nových psíkov, ktoré majú problémy rôzneho druhu, či už sú to srdcovo-cievne ochorenia, postihnutia kĺbov, alergie, či epilepsia. Väčšina z týchto problémov pramení práve u množiteľov, len a len oni sú za toto všetko zodpovední. Ak sa takýto psík dostane do rodiny, ktorá ho miluje, je to šťastie. Má niekoho, kto sa o neho postará, kto investuje do jeho liečby peniaze a berie ho ako člena rodiny. Ale čo so psíkom, ktorý sa dostane niekam, kde nie sú ochotní venovať mu čas, peniaze a lásku? Do rodiny, ktorá chcela zdravého psa, bez problémov? Toho v lepšom prípade šupnú do útulku, v horšom prípade ho vyhodia niekde pri ceste z auta...

Ak chceme zabrániť týmto bezcharakterným množiteľom získavať na utrpení niekoho iného peniaze, musíme svoju pozornosť zameriavať na seriózne chovné stanice. Na ľudí, ktorí sa starajú o svoje vrhy ešte pred tým, ako sa šteniatka narodia, ktorí sa nesnažia stoj čo stoj produkovať ročne desiatky šteniat (na úkor zdravia svojej feny). Tieto psy nie sú značkové, ako som si myslela v minulosti, tieto psy sú normálne, nie sú využívané a nie sú trpiteľmi. 

Pri výbere člena rodiny môžete zvážiť aj ďalšiu, veľmi dobrú možnosť, a to vybrať si psíka z útulku, pomôcť niektorému z nich prežiť svoj život tak, ako si zaslúži. Ale ak nie ste ochotní venovať mu celé svoje srdce a zahŕňať ho láskou, tak túto možnosť rovno zavrhnite. Tieto psy si v živote prežili už dosť a jedinú vec, ktorú potrebujú je rodina, ktorá tu pre nich bude vždy, keď ich bude  potrebovať. 

Chcem a dúfam, že sa otázka množiteľov psov  bude v budúcnosti riešiť aj úpravou právnych noriem, do vtedy proti nim môžeme bojovať tým, že si nekúpime psíka, ktorý predstavuje tovar, že nebudete podporovať klamárov, ktorí sa snažia presvedčiť rodiny o tom, že papiere nie sú všetko... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?